Defiance College held its annual Honors Day Convocation recently to recognize academic achievements of students. Special recognition was also given to faculty and staff.

The Charles J. Ping Student Service Award from Ohio Campus Compact was presented to Elyzabeth King, Mechanicsburg. The Ping Award recognizes and honors undergraduate students’ outstanding leadership and contributions to community service on their campus and within their community. The award is granted annually to undergraduates from Ohio Campus Compact member institutions. Nine students in Ohio received Ping Awards this year.

Earning awards were: Elyzabeth King, Gerald Mallott Outstanding Senior Service Award; Phillip Stelzer, Outstanding Service Award; Dr. Jeremy Taylor, Outstanding Faculty Service Award; Spencer Gray, Grand Rapids, Outstanding Undergraduate Research Award; Blake Newman, Jackson, Mich., Wanda May LeMaster Service Award; Elyzabeth King, Mechanicsburg, Senior Presidential Scholar; and Tanner Clingaman, Stryker, Highest Ranking Senior Scholar.

Senior veterans recognized were Jonathon Mielke, Wauseon; Valentin Mojica, Defiance; and Sherri Schenkel, Bryan.

Students receiving awards during the convocation and departmental ceremonies were:

• Civic Engagement Honors: Da’Ja’Nay Askew, Crown Point, Ind.; Michaela Bauer, Hicksville; Noah Beach, Lima; Chelsey Braunwart, Trenton; Madysyn Creighton, Hillsboro; Jessica Crigger, Battle Creek, Mich.; Stephen Dolan, Painesville; Mackenzie Durdak, Grafton; Madison Etter, Cloverdale; Henna Frank, Petersburg, Mich.; Marcelino Gonzalez Jr., East Chicago, Ind.; Spencer Gray, Grand Rapids; Rebekah Groden, North Olmsted; Elyzabeth King, Mechanisburg; Raychel Ramos, Wauseon; Cayla Walker, Archbold; Kaytlyn Williamson, Prospect; and Marissa Windau, Castalia.

• McMaster Certificate Award: Da’Ja’Nay Askew, Crown Point, Ind.; Mackenzie Durdak, Grafton; Henna Frank, Petersburg, Mich.; Elyzabeth King, Mechanicsburg; and Kaytlyn Williamson, Prospect.

• Senior Dean’s Scholars: Noah Beach, Lima; Xavier Blyden, Bridgeport, Conn.; Chelsey Braunwart, Trenton; Tanner Clingaman, Stryker; Austin Conlon, Latty; Morgan Connor, Curtice; Alexandra Fowler, Seville; Henna Frank, Petersburg, Mich.; Michael Gilliland, Napoleon; Megan Greene, Defiance; Beau Massingill, Monroe, Mich.; Kayla Rethmel, Defiance; Derek Rupp, Wauseon; Tanner Stippich, Lima; and Cayla Walker, Archbold.

• Senior Carolyn M. Small Honor Scholars: Da’Ja’Nay Askew, Crown Point, Ind.; Michaela Bauer, Hicksville; Noah Beach, Lima; Chelsey Braunwart,Trenton; Jessica Crigger, Battle Creek, Mich.; Mackenzie Durdak, Grafton; Reeka Edwards, Defiance; Henna Frank, Petersburg; Spencer Gray, Grand Rapids; Rebekah Groden, North Olmsted; Elyzabeth King, Mechanicsburg; Jordan Osborne, Delaware, Ohio; and Paige Sickmiller, Leipsic.

• Senior McMaster Scholars: Da’Ja’Nay Askew, Crown Point, Ind.; Xavier Blyden, Bridgeport, Conn.; Chelsey Braunwart, Trenton; Morgan Connor, Curtice; Madysyn Creighton, Hillsboro; Jessica Crigger, Battle Creek, Mich.; Mackenzie Durdak, Grafton; Samantha Ervin, Bloomdale; Henna Frank, Petersburg, Mich.; Spencer Gray, Grand Rapids; Elyzabeth King, Mechanicsburg; Beau Massingill, Monroe, Mich.; Jordan Osborne, Delaware, Ohio; Paige Sickmiller, Leipsic; Kaytlyn Williamson, Prospect; and Marissa Windau, Castalia.

• McMaster Scholars: Rylea Amspaugh, Nashport; Kenna Bell, Piqua; Aaliyah Blanchard, Delta; Robyn Boyd, Defiance; Stevie Brooks, Leipsic; Hayden Clingaman, Stryker; Emily Culler, Edgerton; Corey Davis, Haviland; Malia Ferry, Milford; Olivia Fett, Defiance; Jordan Furko, Swanton; Rachel Lowell, Lakewood; Madeleine McMaster, Defiance; Jessica Mello, Vermilion; Blake Newman, Jackson, Mich.; Lauren Oglesbee, Kenton; Megan Ortiz, Swanton; Kelsie Shafer, West Alexandria; Cory Sidle, Bryan; Rachel Wehrman, Fort Loramie; Allison White, Defiance; and Natalie Woodson, Springboro.

• Senior Service Leaders: Da’Ja’Nay Askew, Crown Point, Ind.; Michaela Bauer, Hicksville; Emma Bedan, Cincinnati; Chelsey Braunwart, Trenton; Austin Conlon, Latty; Madysyn Creighton, Hillsboro; Jessica Crigger, Battle Creek, Mich.; Reeka Edwards, Defiance; Madison Etter, Cloverdale; Sidney Faine, Bluffton; Aerica Firman, Defiance; Henna Frank, Petersburg; Marcelino Gonzalez Jr., East Chicago, Ind.; Jacqueline Hartman, Parma; Jenny Holbrooks, Oakwood; Jamie Kimbler, Huber Heights; Elyzabeth King, Mechanicsburg; Megan Overmann, Lorain; Haley Saylor, Payne; Paige Sickmiller, Leipsic; Cayla Walker, Archbold; Kaytlyn Williamson, Prospect; and Aimee Wulff, Hicksville.

Honorees included: Brooke Combs, Paulding, Alpha Delta Kappa Award; Whitney Webb, Troy, Alpha Delta Kappa Scholarship in Education; Lauren Perry, Northwood, Arthur and Hope Knape Award in Education; Emily Culler, Edgerton, Alton R. Kurtz Prize in Education; Corey Davis, Haviland, Rothhar Assistantship in Education; Michael Gilliland, Napoleon, Outstanding Senior in Multi-Age Education; Aimee Wulff, Hicksville, Outstanding Senior in Early Childhood Education; Daniel Ainsworth, Sherwood, Outstanding Senior in Adolescent to Young Adult Education; Malia Ferry, Milford, Herbert S. Beane Award; Cory Sidle, Bryan, Ida M. Watson Prize in History; Mason Rapp, Fortville, Ind., Outstanding Senior in History; Kelsie Shafer, West Alexandria, Reeder C. Hutchinson Assistantship in the Humanities; Jorian Beery, Wadsworth, Outstanding Senior in Design; Jordan Williams, Osseo, Keith Hubbard Scholarship in Graphic Design, Reeka Edwards, Defiance, Outstanding Senior in Communication Studies; Samantha Haas, Defiance, Dr. Richard W. Stroede Scholarship; Rebekah Groden, North Olmsted, Music Programs Director’s Award; Allison White, Defiance, Elizabeth Rimer Latchaw Award in Music; Bennett Pack, Glasgow, Ky., Margaret and Michael Stauffer Memorial Scholarship; McKenzie Hall, Defiance, Outstanding Senior in English; Spencer Ross, North Ridgeville, Dr. Clarence Gilham Endowed Scholarship, George P. Michaelides Award in Religion; Jude Neary, Toledo, Defiance Area Chamber of Commerce Business Scholarship; Jonathan Brown, Bryan, George Isaac Business Scholarship; and Hayden Clingaman, Stryker, Herbert Willett Assistantship in Business Administration.

Also honored were: Tanner Clingaman, Stryker, Outstanding Senior in Accounting; Elyzabeth King, Mechanicsburg, Outstanding Senior in Business Administration, Mathematics Award, Outstanding Senior in Mathematics; Brooke Gostomsky, Covington, Duane C. Hocking Endowed Scholarship; Morgan Connor, Curtice, Outstanding Senior in Athletic Training; Connor Behringer, Defiance, Outstanding Senior in Exercise Science; Sidney Faine, Bluffton, Outstanding Senior in Sport Management; Lucas Thomeier, Wickliffe, William Edward Pullen Memorial Scholarship; Megan Ladd, Cloverdale, George W. Botteron Prize in Chemistry; Jonathan Powell, Commerce Township, Mich., Linares Assistantship in Science; Natalee Shingler, Huntington, Pa., David and Laura Reed Scholarship; Nathaniel Schnitkey, Oak Harbor, Arjan Mirchandaney Memorial Scholarship in Mathematics; Jordan Furko, Swanton, Samuel V. Tuohy Memorial Scholarship; Spencer Gray, Grand Rapids, Outstanding Senior in Science; Anthony Righi, Liberty Center, Outstanding Student in Nursing; Madysyn Creighton, Hillsboro, and Kelsey Parker, Weston, Schauffler Award in Social Work; Da’Ja’Nay Askew, Crown Point, Ind., Top Scholar in Social Work, Outstanding Senior in Psychology; Madysyn Creighton, Hillsboro, Outstanding Senior in Criminal Justice; Jared Guerra, Waxhaw, N.C., Outstanding Senior in Digital Forensic Science; and Anthony Adamic, Chardon, Scholastic Excellence in Digital Forensics Award.

Sorority/fraternal organization honors were:

•Tau Mu (social work): Da’Ja’Nay Askew, Crown Point, Ind.; Jennifer Bechtold, Mark Center; Deanna Bischoff, Toledo; Madysyn Creighton, Hillsboro; Laurie Hockenberry, Napoleon; Jonathan Mielke, Wauseon; Kelsey Parker, Weston; and Kaytlyn Williamson, Prospect.

• Iota Tau Alpha (athletic training): Michaela Bauer, Hicksville; Morgan Connor, Curtice; and Beau Massingill, Monroe, Mich.

• Omicron Mu/Chapter of National Phi Alpha (social work): Da’Ja’Nay Askew, Crown Point, Ind.; Jennifer Bechtold, Mark Center; Deanna Bischoff, Napoleon; Andrew Brown, Englewood; Madysyn Creighton, Hillsboro; Laurie Hockenberry, Napoleon; Jonathon Mielke, Wauseon; Taylor Niese, Defiance; Kelsey Parker, Weston; Savontre Vaughn, Defiance; Kaytlyn Williamson, Prospect; Robyn Boyd, Defiance; Jewel Isaac, Defiance; Madeleine McMaster, Defiance; Blake Newman, Jackson, Mich.; Arianna Richards, Piqua; and Natalie Woodson, Cincinnati.

Load comments