D-III State Track: Demaline wins shot put

JASON STEIN Published:

COLUMBUS – The first day of action wrapped up with area athletes hitting the podium in nine of the 12 Division III finals completed on Friday.

Liberty Center's Nick Demaline created a buzz before ever throwing the shot and then delivered when it was his turn in the circle.

The Western-Kentucky bound senior threw a 63-2 on his first toss and in front of an ecstatic crowd – and not just those representing the Orange and Black.

That throw was more than enough to win the state title but it didn't stop Demaline from throwing all six throws over 63-feet, including his days-best 66-3 1/2 on his third toss of the prelims.

Patrick Henry's Marcus Myers found redemption in his final state appearance, going from 15th with a couple fouls as a junior to throwing a 162-10 and placing third for the Patriots.

Tinora's Hunter Vogel leapt 20-11 1/4 to not only make the finals, but also get up to sixth on the podium in his first trip individually to Columbus.

Pettisville's 3200 relay team of Kyle Lantz, Jeremy Mann, Dominic Frey and Austin Dykstra ran an 8:07.04 to finish sixth with Columbus Grove coming in seventh with an 8:08.58.

The Blackbirds finished eighth a year ago with Mann, Frey and Lantz all a part of that team.

On the girls side, Liberty Center's Brittany Atkinson and Olivia Kundo ran the final two legs of the 3200 relay to help the team, which includes Paige Chamberlain and Cheryl Davenport, run a 9:34.59 ad come in sixth. Archbold placed 11th and Holgate came in 13th.

Columbus Grove's Lynea Diller placed fourth in the shot put (41-9 1/4) while Leipsic's Holly Averesch placed fifth (141-8) in the discus with Grove's Megan Verhoff coming in seventh with a 132-2.

Continental's Paige Ordway, who qualified in the 300 hurdle finals for Saturday, went 17-0 in the long jump to pick up a seventh-place finish.

 

Those who ran in qualifiers on Friday and made it to finals include Tinora's 400 and 800 relays, Tori Abdul (100, 200) and Chelsey Seifert (200) and the Rams boys 400 relay. Patrick Henry's Zach Nye (110 hurdles), the 400 relay, Archbold's Levi Wyse (100, 200, 400) and the 160 relay, the Streaks girls 800 relay, Grove's 800 and 400 girls relays, Evergreen's Carly Truckor (300 hurdles), Hicksville's Damon Walters (300 hurdles) and Wayne Trace's Seth Saylor (300 hurdles) will also run in the finals on Saturday.

Want to leave your comments?

Sign in or Register to comment.