DHS girls win 3200 relay on Day 1; Titan boys on top

Published:

 

CELINA - The Ottawa-Glandorf boys picked up where they left of last year, sitting atop the Western Buckeye League standings, as are the Celina girls after the first day of competition at Celina High School.

The Defiance girls are fourth after three events behind a first-place effort in the 3200 relay. The Blue-and-White have 14 points, behind Celina (22), O-G (20) and St. Marys (18). The Titans' boys team has 42 points with Celina (24), Wapakoneta (17), Kenton (13) and Defiance (11) rounding out the top five after four events.

Danielle McCoy, Samantha Murray, Natalie Wichman and Lindsey Jones ran a 10:06.01 for Defiance to win the 3200 relay (the second straight win in the event for the Defiance girls) by almost five seconds ahead of St. Marys and just over eight seconds ahead of Ottawa-Glandorf. The team picked up four more points behind Libby Burkhart's fourth-place in the discus with a throw of 108.

"We ran pretty well today but realize (today) will not be easy without a day of rest in between," remarked DHS girls coach Steve Wahl. "The win in the 4-by-8 go things going and we're going to need people to step up like that (today)."

Wahl's squad also qualified for today's finals in five of the eight events which held semifinal runs, guaranteeing at least a point in those events on the six-lane track at Celina.

"If we can get off to a good start, I think we can put ourselves in a position to be there in the end," added Wahl, whose qualifiers include have teams in two of the three relay finals.

The Titans girls team is also looking good after a strong start to the meet in which Anna Bellman scored 10 points by winning the discus with a throw of 124-7. Michelle Maag added a fourth place finish in the high jump by clearing 4-8 and finishing fourth ahead of five others who also cleared the same height.

O-G had seven individuals qualify for today's finals in six of the eight events, including all three relays.

Defiance's boys team got points from Evan Troupe, who finished fourth in the shot put with a toss of 46-1, right behind a pair of O-G throwers. Ben Recker (48-3 1/4) placed second for the Titans and Jason Schnipke (46-9 3/4) got third.

"We had an okay day," began DHS boys mentor Steve Rittenour. "We had a few setbacks but we also had some people step up with their performances."

Defiance added a third place finish in the 3200 relay with a time of 8:27.32 while Ottawa-Glandorf (8:17.93) and Van Wert (8:24.73) took the top spots. Zach Botek finished out Defiance's scorers with a sixth-place finish in the pole vault at a height of 12-0.

"We are going to score some points (today) so we're still in the hunt," added Rittenour, whose team qualified in four of the eight semifinals. "It's a whole new day with brand new day with new opportunities."

Colin Laubenthal won the pole vault (13-0) for the Titans and added a runner-up finish in the long jump (20-4 1/2) to go with Brad Recker, Sid Moening, Trevor Ellerbrock and Matias Trampe-Kindt defending O-G's 3200 relay title from last year.

The Titans also put up a strong showing in the eight events which held semifinals, qualifying in seven of the eight, including a pair of hurdles who will run in the 110 finals.

Action resumes today with the remaining field events starting at 4:30 p.m. while the running finals begin at 6 p.m.

 

At Celina

Boys Meet

(after four events)

Ottawa-Glandorf 42, Celina 24, Wapakoneta 17, Kenton 13, Defiance 11, Shawnee 9, Van Wert 8, Elida 0, Bath 0

Field Events

Shot put - Abrams (K) 49-9 1/4; Recker (OG), Schnipke (OG), Troupe (D), Green (C), Pfenning (W). Long jump - Hinders (C) 20-6 1/2; Laubenthal (OG), Lauck (W), Kantner (W), Furbush (K), Blackford (K). Pole vault - Laubenthal (OG) 13-0; Thomas (S), Hinegardner (W), Hinders (C), Phares (C), Botek (D).

Running Event

3200 relay - Ottawa-Glandorf (Recker, Moening, Ellerbrock, Trampe-Kindt) 8:17.93; Van Wert, Defiance, Celina, Wapakoneta, Shawnee.

 

Girls Meet

(after three events)

Celina 22, Ottawa-Glandorf 20, St. Marys 18, Defiance 14, Wapakoneta 8, Elida 6, Van Wert 8, Bath 0, Shawnee 0

Field Events

Discus - Bellman (OG) 124-7; Brehm (C), Watt (W), Burkhart (D), Heffner (SM), Dowdy (VW). High jump - Hoyng (C) 5-2; Kinkley (SM), Williams (E), Maag (OG), Imwalle (C), Burton (W).

Running Event

3200 relay - Defiance (McCoy, Wichman, Wiles, Murray) 10:06.01; St. Marys, Ottawa-Glandorf, Van Wert, Celina, Wapakoneta.

 

Want to leave your comments?

Sign in or Register to comment.