Area tracksters kick off season at Napoleon Early Bird

Published:

NAPOLEON -- Area tracksters from Archbold, Napoleon, Wauseon, Patrick Henry and Evergreen kicked off the season at the Napoleon Early Bird Invitational on Saturday.

Wauseon's Quintin Reiser claimed victories in the 1600 and 3200, while also leading the Indians' victorious 3200 relay team. Meanwhile, Lincoln Parsley ran the first leg of Archbold's winning 800 and 1600 meter relay teams and claimed an individual title in the 300 hurdles.

On the girls side, Napoleon's Peyton Lee claimed titles in the 100 and 200 while Taylor Vernot of Wauseon was tops in the 1600 and 3200.

At Napoleon

Boys Meet

Field Events

Shot put - Carrizales (PH), 49-2; Myers (PH), Coopshaw (E). High jump - Johnson (A), 5-10; Manon (A), Rettig (A). Long jump - Natter (E), 19-3.25; Koppenhofer (PH), Gomez (A). Discus - Myers (PH), 153-10; Carrizales (PH), Castle (W). Pole vault - Sauder (A), 12-0; Zimmerman (A), Belknap (A).

Running Events

3200 relay - Wauseon (Reiser, Knierim, Mourget, Burkholder), 8:53.76; Archbold, Napoleon. 110 hurdles - Nye (PH), 15.94; Kamp (W), Rupp (W). 100 meters - Taylor (E), 11.72; Ehlers (PH), Parsley (A). 800 relay - Archbold (Parsley, Ranzau, Gomez, Wyse), 1:36.95; Evergreen, Patrick Henry. 1600 meters - Reiser (W), 4:39.36; Knierim (W), Hurst (A). 400 relay - Evergreen (Natter, Taylor, Patching, Murar), 46.72; Patrick Henry B, Wauseon. 400 meters - Belknap (A), 57.39; Campbell, Baldridge. 300 hurdles - Parsley (A), 43.88; Kamp (W), Thourot (W). 800 meters - Burkholder (W), 2:07.46; Starcher (E), Homan (N). 200 meters - Lauf (N), 23.13; Wyse (A), Taylor (E). 3200 meters - Reiser (W), 10:24.81; Knierim (W), Mourget (W). 1600 relay - Archbold (Parsley, Ranzau, Morton, Wyse), 3:45.39; Patrick Henry, Evergreen.

Girls Meet

Field Events

Shot put - Thompson (W), 32-11; Wulff (N), Bower (PH). High jump - Brader (A), 4-10; Niese (PH), Williams (N). Long jump - Wyse (W), 16-1.5; Smith (A), P. Lee (N). Discus - Bower (PH), 105-6; Frank (W), Wulff (N). Pole vault - Barnes (N), 7-0; Buenger (PH), Anderson (N).

Running Events

3200 relay - Napoleon (Robison, Grooms, Waisner, Cramer), 10:12.89; Wauseon, Archbold. 100 hurdles - W. Lee (N), 17.63; Truckor (E), Buenger (PH). 100 meters - P. Lee (N), 12.82; Truckor (E), Jones (PH). 800 relay - Wauseon (Wyse, Bzovi, Wills, Archibeque), 1:53.18; Archbold, Napoleon A. 1600 meters - Vernot (W), 5:35.64; Westhoven (N), Sonnenberg (A). 400 relay - Wauseon (Roth, Bzovi, Wills, Archibeque), 54.69; Napoleon. 400 meters - Wyse (W), 1:01.09; Garrow (A), Rosebrook (PH). 300 hurdles - Truckor (E), 49.08; Silcox (N), Gruenhagen (N). 800 meters - Beck (W), 2:40.15; Grooms (N), Parsley (A). 200 meters - P. Lee (N), 26.89; Truckor (E), Garrow (A). 3200 meters - Vernot (W), 12:25.65; Volkman (W), Robison (N). 1600 relay - Napoleon (Cramer, Lawson, Williams, Waisner), 4:24.86; Archbold, Patrick Henry.

Want to leave your comments?

Sign in or Register to comment.